sadettinozgenclogoHenüz daha 17 yaşında, Almanya’da doğmuş, Ailesi ise yıllar önce Kırşehir’den gelerek Almanya’ya yerleşmişler.

Babası Ramazan Güler,çok sevdiği kızı Şüheda Nur Güler’in isteğini kıramamış ve TKD Gladbeck ÖZTÜRK Taekwondo okuluna yazdırmış, 7 yıllık  Taekwondo geçmişine baktığımızda bir çok Uluslararası şampiyonluklar elde etmiş, geçtiğimiz hafta Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Ümitler Taekwondo Avrupa şampiyonasında 49 kg.da çıktığı müsabakalarda adeta rakiplerini eze eze yenmiş !..

Bu güzel haberi duyunca TKD Gladbeck ÖZTÜRK Taekwondo okuluna giderek AVRUPA TAEKWONDO ŞAMPİYONU’muzu  ziyaret etmek istedik, spor okulunda Taekwondocu arkadaşları kendisine sürpriz olarak bir karşılama töreni hazırlamışlardı.

Taekwondo salonunda her yer balonlar ve çiçekler ile süslenmiş ve pastalar hazırlanmıştı,ayrıca bir de pano dikkatimizi çekmişti,Panoda ‘’ WILLKOMMEN EUROPAMEISTERIN ŞÜHEDA, HERZLICHEN  GLÜCKWUNSCH’’ Türkçesi ‘’ Hoşgeldin Avrupa Şampiyonu Şüheda, Kalbden Tebrikler ‘’..yazıyordu.

HEDEFİM DÜNYA VE OLİMPİYAT

ŞAMPİYONLUKLARI!..

Saat 19:00 sırasında,hazırlanan sürprizden haberi olmayan, Şampiyon Şüheda Nur Güler, salonun kapısından adını attığında önce alkışlar karşısında şaşırdı, sevinçten ağlamamak için kendisini zor tutuyordu, önce tüm sporcu arkadaşları ve Antrenörü Ünal Öztürk kendisini tebrik etti,daha sonra bende kendisini tebrik ederek, başarılarının devamını diledim.

ŞÜHEDA NUR GÜLER AVRUPA TAEKWONDO ŞAMPİYONLUK KÜRSÜSÜNDE BÜKREŞ 2015

Hele iki minik Taekwondocunun Şampiyon ablaları Şüheda’ya çiçek verme sahnesi görülmeye değerdi,İzleme salonunda bulunan sporcuların Aileleride şampiyonu tebrik ettikten sonra Alman basın mensupları kendisi ile röportajlar yaptılar, daha sonra Avrupa şampiyonumuzla başbaşa kaldığımızda pastalarımız yerken söyleşimize başladık.

Romanyanın Başkenti Bükreş’de düzenlenen Avrupa taekwondo şampiyonasında Altın madalya alarak 1.lik kürsüsüne çıkmayı başardın, Kaç rakiple müsabaka yaptın, kısa bir genelleme yaparmısın ?

İlk müsabakayı Slovakya’lı rakibimle yaptım, ilk maçım olduğu için ve birazda heyecanlanmama rağmen toparlanarak 3:0 galip ayrıldım.

İkinci rakibim Kıbrıs rum kesiminden çıktı, kendisini 12:0 gibi bir skorla rahat yendim.

Daha sonra Sırbistan’dan katılan rakibimide 12:3 yendim.

Finalde ise Kuvvetli bir Rus rakip vardı, çok iyi kontsantre oldum ve maça çıktım, zorlu rakibimide 5:4 yenerek Avrupa şampiyonluğu kürsüsüne çıktım.

Çok sevinçliyim.

star

Avrupa şampiyonasına, Almanya Taekwondo milli takımından katılmanın gerekçeleri nedir ?

Ben Almanya da doğdum,Ailem de yıllar önce Almanya’ya yerleşmişler. Genellikle Almanya’da Şampiyonalara girdim. 2014’de,Alanya’da yapılan Türkiye taekwondo şampiyonasına katıldım, dereceye nedense giremedim.Türkiye’ye gidip gelmek, Avrupa da yaşayan sporcular için bir hayli külfetli oluyor, Masraflar bir yana, okuldan da geri kalıyorsunuz, ama pes etmedim, Türkiye adına müsabakalar girerek Ülkemi temsil etmek en büyük hayalim.

Müsabakalara Alman milli takımından girdin ve  Avrupa şampiyonu oldun, nasıl bir duygu senin için Avrupa şampiyonluğu?

Sevinçliyim tabiki, sonuç da bir Avrupa Taekwondo şampiyonu oluyorsunuz,buruk bir sevinç yaşadım., Türk bayrağını göndere çektirseydim daha bir başka mutlu olurdum. Benimle aynı kategoride Türk milli takımından katılan sporcu Zehra Döşüçukur ancak 3. Olabildi. Bu başarıları önce Hocam Ünal Öztürk’e borçluyum.

Ayrıca beni destekleyen Aileme buradan teşekkür ediyorum.

Avrupa Şampiyonu Şüheda Nur Güler şampiyonluk öyküsünü Sadettin ÖZGENÇ e anlattı.

TÜRK MİLLİ TAKIMI FORMASIYLA

ŞAMPİYONLUK YAŞAMAK, EN BÜYÜK HAYALİMDİR !..

Türkiye de bildiğim kadarıyla hatırı sayılır ödüller verliyor, Almanya’da Avrupa şampiyonlarına ödül varmı ?

Avrupa’da sosyal yaşantı çok güzel,bildiğim,duyduğum kadarıyla Türkiye’de, Avrupa ve Dünya şampiyonlarına çok güzel ödüller veriliyor, sporcular cumhuriyet altınları ile ödüllendiriliyor, hatta şampiyon sporcuya konut dahi ödül olarak sunulması o sporcunun geleceğini neredeyse garanti altına almış oluyorsunuz, bu ödüller bence sporcuyu çok daha güzel motive eder.

Spor haricinde Lisede okuyorum,inşallah Üniveristeyide bitireceğim.Mimar olmayı çok istiyorum.

Şimdiye kadar almış olduğun Uluslararası şampiyonlukları açıklarmısın?

ŞÜHEDA NUR GÜLER ULUSLARARASI SIRBİSTAN KUPA ŞAMPİYONU 2015

Tabi,memn

uniyetle, sırasıyla şöyle;

Uluslararası Belçika kupası şampiyonu 2014  Genf

Uluslararası  Almanya kupası şampiyonu 2014 Hamburg

Uluslararası Sırbistan Kupası şampiyonu 2014    Zagrep

Uluslararası Türkish Open-Türkiye Kupası şampiyonu 2015 Antalya

Uluslararası  İspanya kupası şampiyonu 2015 Valencia

Uluslararası  Avusturya kupası şampiyonu 2015 İnsbruck

Almanya şampiyonu 2015   Nürnberg

6. Gençler  Avrupa şampiyonu 2015 Bükreş-Romanya

 Bundan sonraki hedefin nedir?

Seneye inşallah Dubai’de yapılacak olan Dünya Taekwondo şampiyonasında dereceye girmek en büyük idealim, daha sonrada Olimpiyat oyunları.Türkiye adına katılmak benim için bir başka gurur vericidir.Bu arada belitmek isterim hocam Ünal Öztürk’e, beni sıfırdan alıp buralara kadar getirdiği için kendisine minettarım.

Şüheda antrenörü Ünal Öztürk ile çalışma sırasında.

Bu arada yanımıza gelen Almanya’nın en başarılı Taekwondo antrenörlerinden Ünal Öztürk’ün duygularını alıyoruz.

‘’ Şüheda’nın Gençler Avrupa şampiyonu olacağını biliyordum, ilk maçı biraz heyecandan olsa gerek Slovak rakibi karşısında biraz tutuk maç yaptı ama yinede galip gelmesini bildi.

Avrupa Taekwondo şampiyonasında Türk milli takımımız Rusya’nın ardından 2. oldu.

Başarılı taekwondo antrenörü Ünal Öztürk’ü bende yakınen tanıyorum, aynı şehirde yaşıyoruz, diğer sporculara olduğu gibi Şüheda Nur Güler’ede bir antrenörden ziyade bir Baba gibi davrandı, şampiyon olması için elinden her geleni yaptı.

Tebrikler Antrenör Ünal Öztürk.

 

YASAL UYARI:  Dojospor® marka tescillidir. Taklit edilemez. Yazı, resim yada grafiklerden (Facebook sosyal sitesi haricinde) izinsiz alıntı yapılamaz, (Telif Hakkı) Copyright© Dojospor, bir uzakdoğu ve mücadele sanatları web sitesidir.

DOJOSPOR Yönetim kurulu… 

CEVAP VER